top of page

Na tej stronie dowiedza sie Panstwo wszystkiego co wazne  o koronawirusie !!!  INFOLINIA W ILLINOIS 1-800-889-3931

Co to jest koronawirus 2019-nCoV?

 
 Koronawirusy występują najczesciej u zwierząt i powodują u nich różne choroby (układu oddechowego, układu pokarmowego,  układu nerwowego) Wirusy te często sie mutują i mają dużą zdolność do zakażania nowych gatunków. Wszystkie poznane dotąd koronawirusy powodujące zakażenia u ludzi są wirusami, które wywołują objawy ze strony układu oddechowego, bardzo rzadko ze strony innych układów i narządów.
 
Do 2019 roku poznano 6 wirusów powodujących zakażenia u ludzi. Cztery z nich (229E, OC43, NL63, HKU1) są przyczyną przeziębienia o łagodnym przebiegu.
 
Dwa pozostałe (wirusy SARS i MERS) mogą prowadzić do ostrej niewydolności oddechowej i smierci.
 
Koronawirus 2019-nCoV jest wirusem odpowiedzialnym za obecną epidemię zakażeń układu oddechowego, która rozpoczęła się w Wuhan w Chinach i tam po raz pierwszy został zidentyfikowany w grudniu 2019 roku.
4470352-koronawirus-civid-19.jpg
skynews-virus-graphic-coronavirus_491779

Jakie są objawy COVID-19 i jak sie mozna zarazic ?

Pacjenci z potwierdzonym zakażeniem maja objawy zakażenia układu oddechowego, takie jak:
Ponadto często występuje ból mięśni, rzadziej splątanieból głowyból gardła, „mokry” kaszel, czy krwioplucie. Biegunka występuje u 2–3% chorych. Objawy zwykle pojawiaja się między 2. a 14 dniem po zakażeniu, najczesciej w dniu 5-tym. Początkowo objawy są łagodne, ich nasilenie narasta w czasie.
Przebieg zakażenia COVID-19 jest zróżnicowany: od bezobjawowego po ciężkie zapalenie płuc z zespołem ostrej niewydolności oddechowej i niewydolnością wielonarządową.
Około 80% osób, które chorują na COVID-19 nie wymaga leczenia, a choroba ustępuje sama.
1 na 6 osób ma ciężki przebieg choroby, problemy z oddychaniem i wymaga leczenia.
 
Do zachorowania w powodu koronawirusa 2019-nCoV niezbędne jest zakażenie, czyli:
  • kontakt bezpośredni z osobą chorą (np. w pracy, przebywanie w tym samym pomieszczeniu, wspólne podróżowanie lub mieszkanie razem),
  • podróżowanie do regionu, w którym panuje epidemia 
Do większości zakażeń u ludzi dochodzi drogą kropelkową, kiedy zakażona osoba kaszle lub kicha, podobnie jak przenosi się  wirus grypy. Wirus może także zostać przeniesiony, kiedy człowiek dotknie powierzchni lub przedmiotu, na którym znajduje się wirus, a następnie dotknie swoich ust, nosa lub oczu.

aktualnosci_koronawirus-hero.jpg

 

Czy zakażenie 2019-nCoV jest niebezpieczne?

 
Zakażenie koronawirusem może powodować łagodne objawy, takie jak ból gardła, kaszel i gorączkę. Jednak u niektórych osób może mieć ciężki przebieg i prowadzić do zapalenia płuc i problemów z oddychaniem.
 
Zakażenie koronawirusem (COVID-19) może prowadzić do zgonu !!!
 
Nie wiadomo dokładnie, ile osób jest zakażonych koronawirusem, ale nie ma żadnych objawów i nawet o tym nie wie. Z tego powodu bardzo trudne jest oszacowanie śmiertelności. 
Śmiertelność wśród wszystkich chorych w Chinach wyniosła srednio 2,3%,  ale
- w grupie wiekowej 70–79 lat  -  8% 
- wśród chorych w wieku powyzej 80 lat – az 14,8%.
Śmiertelność wśród zakażonych SARS-CoV-2 obciążonych chorobami przewlekłymi jest większa:
 
- w grupie osób z chorobami układu krążenia – 10,5% 
- z przewlekłymi chorobami układu oddechowego – 6,3% 
- z nadciśnieniem tętniczym – 6% 
- z chorobami nowotworowymi – 5,6%.
Natomiast śmiertelność we Włoszech wynosi około 7%, z czego 40% zmarłych było powyżej 79 roku życia.
Dla porównania, z powodu powiklan  grypy w zależności od sezonu umiera 0,1–0,5% chorych.
images.jpg
Czy komary mogą przenosić nowego koronawirusa (SARS-CoV-2)?
Nie. Stawonogi, jak komary lub kleszcze mogą przenosić tylko takie wirusy, które mają zdolność przetrwania w ich organizmie, znaleźć się w aparacie gebowym owada i zostać przeniesione do organizmu człowieka. Nie dotyczy to koronawirusów.

 

Czy można zarazić się koronawirusem od osoby, która nie ma objawów?
Zgodnie z najnowszymi doniesieniami  jest możliwe zarażenie się od osób, które są zakażone, ale u których nie pojawiły się objawy. Jednak bazując na dostępnych danych wiadomo, że za rozprzestrzenianie się wirusa odpowiadają głównie osoby, które mają objawy choroby.

Czy można zapobiec zachorowaniu wywołanemu koronawirusem 2019-nCoV?
Najlepszym sposobem uniknięcia zachorowania jest unikanie kontaktu z wirusem. Zapobieganie zakażeniu polega na przestrzeganiu zaleceń władz dotyczących podróżowania, pozostawania w domu, kwarantanny oraz przestrzegania zasad higieny: podstawowe zasady ochrony.

Co robić, jeśli podejrzewa się, że jest się chorym na COVID-19?
Osoby, które mogą być zakażone koronawirusem (COVID-19) powinny bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stan zamieszkania. W stanie Illinois jest to :
Coronavirus Hotline  1-800-889-3931
Nie należy zgłaszać się do lekarza rodzinnego !

Jak leczy się COVID-19?

Chorzy otrzymują leczenie, które ma na celu łagodzenie objawów. uzywane leki sa tylko pomocnicze. trwaja wciaz prace nad lekiem i szczepionka przeciwko wirusowi. 

Czy można zarazić się koronawirusem 2019-nCoV poprzez towary zamawiane z Chin?
Nie ma dowodów na to, żeby koronawirus 2019-nCoV mógłby rozprzestrzeniać się w ten sposób. Nawet jeśli koronawirus 2019-nCoV mógłby zostać przeniesiony na jakiś przedmiot (np. poprzez kichnięcie osoby zakażonej), pozostaje kwestia czasu dostarczenia przesyłki. Większość wirusów przeziębienia jest w stanie przetrwać poza organizmem człowieka mniej niż 24h, choć istnieją wirusy, które mogą przetrwać w ten sposób kilka miesięcy.

Na razie wszystko wskazuje na to, że do przeniesienia zakażenia potrzebny jest bezpośredni kontakt z osobą chorą.

Istnieją doniesienia, że wirus może przetrwać w aerozolu wytwarzanego przez osobę chorą (podczas kaszlu, kichania) w pomieszczeniu nawet do 3 godzin. Tak zaraziła się jedna osoba, która jechała autobusem, w którym wcześniej przebywał chory.

Czy zwierzęta domowe mogą przenosić zakażenie koronawirusem 2019-nCoV?

Nie ma dotychczas żadnych danych wskazujących na to, że zwierzęta domowe, takie jak psy i koty mogą przenosić zakażenie koronawirusem 2019-nCoV. Zawsze jednakj zaleca się przestrzeganie zasad higieny - mycie rąk wodą z mydłem po kontakcie ze zwierzętam, ponieważ mogą one przenosić na człowieka różne bakterie.

Czy cieplejsza pogoda wpłynie na aktywność koronawirusa?

Nie wiadomo, jak zmiany temperatury i wilgotności powietrza mogą wpłynąć na żywotność i rozprzestrzenianie się wirusa. Koronawirus zachowuje większą aktywność w niskiej wilgotności i temperaturach. Trudno powiedzieć, czy zakażenia nowym koronawirusem będą mieć charakter sezonowy, jednak jest to raczej niemozliwe  poniewaz kraje o ctropikalnym klimacie tez mają problem z koronawirusem i odnotowuja wiele przypadkow zakazen.

Czy nowy koronawirus (SARS-CoV-2) może mutować sie i przekształcić się w jeszcze bardziej niebezpieczną odmianę?
Wirusy mutują, jest to ich powszechna właściwość. W związku z tym nie jest wykluczone, że koronawirus
 może przekształcić się w bardziej niebezpieczny szczep. Jednak bardziej prawdopodobny scenariusz tot odwrotne zjawisko, czyli zmiana w kierunku szczepu łagodniejszego. Dzieje się tak zazwyczaj dlatego, że wirusy, które powodują choroby o ciężkim przebiegu i zgon gospodarza, mają mniejsze możliwości rozprzestrzeniania się.

Jak długo potrwa epidemia ?

Tego niestety nie wiadomo. Polecam sluchac lokalnego radia i teleizji i czytac codziennie gazety. Prosze tez by nie wierzyc wszystkiemu co jest napisane w ineternecie!  

Prosze czesto myc rece mydlem przez 30 sekund, nie dotykac twarzy i zachowac zawsze odleglosc 6 stop od kazdego napotkanego czlowieka ! Zycze duzo zdrowia !!!

 

Michael Hytros, MD

bottom of page